Забава

Септември 3, 2017 Забава Никола Осило

(ВИДЕО) Големата награда на филмски фестивал во Франција за филмот „Еклер“ на Марко Ѓоковиќ

Во францускиот град Нанси каде вечерва завршува 23-то издание на Меѓународниот филмски фестивал (ФИФН) македонскиот краткометражен филм „Еклер“ на Марко Ѓоковиќ ја доби Големата награда на фестивалот.

Септември 3, 2017 Забава Никола Осило

Новак Ѓоковиќ стана татко по втор пат: Ќерката ќе се вика Тара

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена синоќа по вторпат станаа родители. Овојпат добија ќерка, која ќе го носи името Тара. Новак и Јелена веќе го имаат синот Стефан, кој наскоро ќе го прослави третиот роденден.

 

 

Септември 2, 2017 Забава Никола Осило

Тенисерката Серена Вилијамс роди девојче

Американската тенисерка Серена Вилијамс вчера роди девојче во болница во Палм бич на Флорида. Некогашната тенисерка број еден на 19 април откри дека е во блажена состојба, објавувајќи фотографија, под која напишала дека е бремена 20 недели.

(ВИДЕО) Ново од Сара Мејс: „Небо“ – најава на проектот „Floating through space with Sarah Mace“

Сара Мејс на провокативен начин ги крши границите на конвенционалното со спотот за новата песна „Небо“. Видеото претставува екстатична изложба на нешто што е ново и свежо во македонската музика.

(ВИДЕО) Индискиот “Iron Man”

Shyam Chaurasia од Varanasi од индиската држава Pradesh, инспириран од филмот “Iron Man” направи своја верзија на оружје кое се користи во филмот, кое може да се контролира од интернет и со ГПС опрема, пренесува руската агенција Спутник.

(Видео) Too many people: Нов видеозапис од Backdoor band

Охридските рокери го промовираат новиот видеозапис за нивниот последен сингл насловен како Too many people. Новиот сингл е резултат на заедничката соработка помеѓу Backdoor band и со вокалистот на данскиот состав Blended Brew, Jimmy Linder Mansson

(Фото) Марк Цукерберг доби уште една ќерка

Основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг и неговата сопруга Присила Чен денеска објавија на Фејсбук дека им се родила втората ќеркичка, прикачувајќи и своја фотографија и текст со желби за среќно и безгрижно детство.

(ВИДЕО) Кендрик Ламак триумфираше на доделување на МТВ наградите

Американскиот рапер Кендрик Ламар освои најмногу награди на овогодинешното доделување на „2017 MTV Video Music Awards“ во Лос Анџелес. Од дури осум номинации, Ламар освои шест награди, вклучителни и најзначајната „спот на годината“ за хитот „Humble". 

Рекордна продажба на списанието „Ел“ поради интервјуто со Бриџит Макрон

Списанието „Ел“ регистрираше рекордна продажба во последните десет години на бројот што беше посветен на сопругата на францускиот претседател Емануел Макрон, Бриџит Макрон. Бројот излезе на 18 август и од него се продадоа 530.000 примероци. 

За една епизода од „Игра на тронови”, дел од актерите добиваат и по половина милион долари

Според многу критериуми „Игра на тронови” е најголема телевизиска серија и најголем хит во историјата на телевизијата ХБО, па воопшто не изненадува фактот дека главните глумци заработуваат многу пари.