Забава

Филмовите „Буена Виста Соушал Клаб, Адиос“ и „Студиото Ханса крај Ѕидот“ на Скопје Синема Сити

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“, покрај филмот за познатиот јапонски филмски композитор, Руичи Сакамото, кој ќе го отвори фестивалот, најавува други филмови во својата програма што ќе започне на 6. јуни во Кинотека на Македонија.

(Видео) По 20 години, Нокаут и Авалон се враќаат на исто место

Со реално јак повод каков што е нов албум на групата, Нокаут и Авалон продукција после 20 години се враќаат на местото каде што Нокаут го одржа првиот голем концерт во СРЦ кале, во организација токму на Авалон Продукција, информираат од таму. 

(Видео) Музика од „Филтер лабел“ во реклами на Нестле, Алкалоид и серија на VH-1

Македонската издавачка куќа Филтер Лабел во изминативе два месеца продолжи со успешни пласмани на музика од својот каталог во реклами за познати брендови и телевизиски серии. Најновата реклама на брендот Wagner, што е 

Театарски „Оскар“ во Турција за претставата „Ромео и Јулија“ на Дејан Пројковски

Театарската претставата „Ромео и Јулија“ во режија на македонскиот режисер Дејан Пројковски ја доби највисоката театарска награда во Турција. Театарскиот „Оскар“ на ансамблот му беше доделен на гала свеченоста на 

(Фото) Лила Филиповска во секси издание ги поздрави фановите од плажа

Една од најпознатите македонски ТВ водителки, Лила Филиповска деновиве реши да ги помине на плажа, од каде што ги поздрави своите фанови на Инстаграм со прекрасни фотографии на кои може да се види нејзиното тело во костим за капење.

 

Српските џез виртуози Душан Јевтовиќ и Васил Хаџиманов во „Станица 26“

Во четврток, на 17 мај, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26 настапува гитаристот Душан Јевтовиќ, заедно со миленикот на скопската публика Васил Хаџиманов на клавијатури и Богдан Џурџевиќ на тапани. Концертот на ова џез трио е во организација 

(ВИДЕО) Македонците на грчката песна на Евровизија и дале 4 поени

Македонските гледачи преку телевоутинг на грчката песна на Евровизија, која не се пласираше во финалето, на првата полуфинална вечер и дале 4 поени.

Грците ни дале 3 поени: Кој гласал за македонската песна на Евровизија

Македонскиот преставник на Евровизија, освоил 24 поени, 18 од стручните жириа и 6 од телевоутинг. Најмногу ни дало стручното жири на Албанија, 8 поени, 6 поени ни дало жирито на Азербејџан, 3 поени ни дало грчкото стручно жири, а 1 поен жирито на Израел.

Македонија била претпоследна на првата полуфинална вечер на Евровизија

Македонија во првата полуфинална вечер освоила само 24 поени, со што го освоила претпоследното, 18 место. Од нас единствено послаби резултати имал Исланд, кој добил 15 поени.

(ВИДЕО) Евровизија: Македонското стручно жири даде 10 поени на Кипар, 12 на Естонија, а 1 на Израел

Гласовите на македонското стручно жири на финалето на Евровизија во Лисабон ги соопшти нашиот минатогодишен преставник, Јана Бурчевска.