Забава

(ВИДЕО) Израел победи на Евровизија, како изгледа Топ 5

Нета од Израел со песната „Играчка“ е победник на Евровизија. Според жирито, најмногу гласови освои Австрија 271 глас, а според телевоутингот и смс пораките, најмногу гласови доби Нета.

Поради влошена здравствена состојба, одложен концертот на Јаневски за 25 години од неговата соло кариера

“Со жалење Ве известуваме дека сме приморани да го одложиме најавениот концерт на Владо Јаневски, којшто требаше да се одржи на 1. јуни на стадионот на АРМ во Скопје. Причина за тоа е здравствената состојба на Владо Јаневски“, информираа од Аволон продукција.

(ВИДЕО) Ќе победи ли на Евровизија: Запознајте ја жешката Елени Фуреира, гркинката која криеше дека има албанско потекло

Грчката пејачка Елени Фуреира е еден од најсериозните кандидати за победа во денешното финале на Евровизија, кое се одржува во Лисабон, Португалија.

(ВИДЕО) Несолена шега на црногорскиот преставник на Евровизија: „Што добиваат слепите и глувите деца за Божик: Рак“

На преставникот на Евровизија од Црна Гора, Вања Радовановиќ му се закануваше дискфалификација поради несолената шега на прес во Лисабон.

(ВИДЕО) На русинката Самојлова и се оствари желбата да пее на Евровизија, но не успеа да стигне до финалето

На руската преставничка Јулија Самојлова и се оствари желбата да настапи на Евровозија, но за жал не се пласираше во финалето.

(ВИДЕО) Србија и Словенија одат во финалето на Евровизија

На втората полуфинална вечер, од 18. учесници, финале на Евровизија обезбедија: Србија, Молдавија, Унгарија, Украина, Шведска, Австралија, Норвешка, Данска, Словенија и Холандија.

Тијана и Дуке: Немаме оправдување зошто до сега не сме настапиле заедно

Дуке Бојаџиев ќе одржи два концерти со наслов „Сон Верба Љубов“, утре во 19.30 часот и во сабота во истиот термин во новиот објект на Македонската филхармонија.Тијана и Дуке се пријатели повеќе од 20 години и нивните првични 

Филмски фестивал за млади „Џифони патува во Крушево“

На 11 и 12 Мај во Домот на културата во Крушево ќе се одржи филмскиот фестивал за млади „Џифони патува во Крушево“ како патувачки дел од фестивалот Џифони Македонија во помалите градови од Македонија.

Скопје повторно ќе пулсира во ритамот на уличните артисти во рамките на Баскерфест 2018

Од 12-17 јуни на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје, ќе се одржи 13-тото издание на фестивалот со улични изведувачи „Баскерфест“ 2018. Над 30 улични артисти од разни краеви на светот во театарот под отворено небо шест дена ќе ги забавуваат и анимираат жителите на Скопје.

Четврто издание на Скопје синема сити

Од 6 – 10 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи летното издание на фестивалот Скопје Синема Сити (ССС). Оваа година ССС влезе во својата четврта година откако се организира и по тој повод, во текот на годината се организират четири филмски настани. Централно место во програмата на Синема Сити зазема музиката и нејзиното филмско претставување.