Прошетај се

(Фото) Петмесечно бебе, мали дечиња, маската Глупи август на врвот Голем Кораб

Традиционалното искачување на Голем Кораб 2.764 нмв кој е највисокиот врв во Македонија, се случи вчера на 4 септември по повод  Денот на независноста на Македонија.

(Фото/видео) Неверојатно искуство: Плажата Xanemos на Скијатос, каде авиони Ви летаат над глава

Грчкиот остров Скијатос има неверојатни плажи, но ако некогаш Ве одведе патот таму, задолжително посете ја плажата Xanemos, за да доживеете чувство од милион долари.

(Фото) Најубавите плажи на Скопелос

Плажите на грчкиот остор Скопелос се приказна за себе, секоја со својата. Дефинитивно најпосетувана е Кастани, бидејќи овде се снимале дел од сцените од кулниот мјузикал „Мама миа„. Плажата е одалечена 21 километри од пристаништето, а веднаш до неа е и плажата Милиа.

(Фото) Зошто „Мама миа“ се снимаше на Скопелос

Култниот мјузикал „Мама миа„ со Мерил Стрип, Принс Бронсон, Колин Фирт, снимен пред неколку години се уште привлекува многу туристи на грчкиот остров Скопелос.

(Фото) Место на љубов и слобода: Најпознатата свингерска плажа во Хрватска

Далеку од очите на јавноста, позади густата борова шума, во непосредна близина на еден од најубавите градови на хрватското приморје, Ровињ, се наоѓа една плажа која до сега предизвикуваше големи контраверзии во јавноста

(ВИДЕО) Мал рај среде пустина во Перу

Хуакачина е името на малото гратче кое се наоѓа среде пустина во Перу. Во гратчето има само 96 постојани жители кои живеат од туризам. Малиот рај како што што го нарекуваат светските авантуристи ова место  се наоѓа околу мало езеро кое настанало по природен пат и за кое се верува дека има лековита вода.

 

На излет во Равна Река и во посета на рибниците во Пехчево

Доколку сакате барем на кратко да избегате од градското секојдневие, постои една дестинација во нашата земја, која сè уште не е доволно истражена, и не е искомерцијализирана.

Кои се најдобрите шопинг дестинации во светот

 

Малку шопинг не штети никому, нели? Ако ги барате најдобрите понуди за време на следното патување, видете кои се најдобри шопинг дестинации во светот.

Репортажа на Индепендент за Македонија: Балканска магија во една од најдобро чуваните тајни во Европа

Манастирите, црквите, Охрид, Мајка Тереза, Старата скопска чаршија, Камени мост, бурекот... сето ова е содржано во туристичката репортажа за Македонија, објавена деновиве во „Индипендент“.

Топ 10 најскапи плажи во Европа

Ако планирате евтин летен одмор во Европа, следните плажи дефинитивно не се местото што го барате. 
Но, ако сакате да видите некои од најубавите глетки на Стариот континент, тогаш можеби треба да ги имате предвид овие луксузни катчиња.