Прошетај се

Која земја има најдобра репутација во светот

Шведска е земјата со најдобра репутација во светот. Тоа го  покажува истражувањето, направено меѓу 48.000 граѓани од земјите од G8 (Франција Италија, Германија, Јапонија, Велика Британија, САД, Канада и Русија) за различни фактори. 

(Галерија) Струмички бостан на врвот Кастор (4.226 нм) на Алпи, леден и меден

Дел од екипата на I love hiking направија убава тура на Алпите кон крајот на минатиот месец и го искачија врвот Castor 4.226 нм на планината Polux.

За љубов и однос кон планината можеме да учиме од Бугарите

Маљовица (2.730) е врв на планината Рила во Бугарија, а за да се стигне до него постојат неколку пристапи. Рутата на  I love hiking беше да се упатиме од хотел Маљовица, да го искачиме врвот, да спиеме во планинарскиот дом Иван Вазов на 2.300 нм и од таму да се спуштиме кон циркусот Седумте Рилски езера, па Скаквички водопад и на крај спуштање кај Хижа Партизанска.

Видео кое го зема здивот: Убавините на Хрватска со дрон

Членовите на Клубот на дронови од Луксембург со дрон го снимија својот престој во Далмација, Хрватска. Видеото е направено покрај островот Брач, островот Вис и островот Св. Клемент.

(Галерија) Кои се најубавите плажи во Грција

Омилена дестинација за многу Македонци е соседна Грција, која нуди пријатна клима и прекрасни плажи.

 

(Галерија) Скијатос, Миконос на северна Грција

Последните неколку години грчкиот остров Скијатос им ја зеде славата на многу познати дестинации за летување во Грција.

(Фото/Видео) Нудизам и журка на Скијатос: Banana beach

Скијатос е еден од ретките помали грчки острови кој може да се пофали со многу плажи. Ги има над 60. Големи и мали. Секоја е приказна за себе.

(Галерија) Песок како на море, плажата во Стење вистинска атракција оваa лето

Сакате долги песочни плажи, одлична забава и релаксација. Сето ова го имате на една од најубавите плажи на Преспанското езеро, плажата “Стење“  која оваа година е целосно обновена и реновирана и нуди многу за посетителите.

Ви треба адреналин: Првата zip-линија лоцирана во Пехчево, за сите авантуристи и рекреативци

Авантуристичкиот парк во Пехчево засекогаш ќе ја промени идејата за тоа како треба да се помине и доживее една планинска авантура во Македонија.

Избегајте од топлото во 40 планинарски домови во Македонија

Во летниот период кога поради вруќините животот во македонските градови станува неподнослив една од најдобрите опции за разладување е бегството во македонските планини, каде постои можност за релативно малку пари да се помине викенд во некој од планинарските домови.