Прошетај се

(Фото) Авантуристички парк за кревање на адреналинот и надминување на стравот од височина во Пехчево

Љубителите на екстремните и адреналински спортови ќе може да ги испробаат своите вештини во јазење и прескокнување на височина до 6 метри меѓу високите стебла на прекрасната борова шума на новоизградената адреналинска патека на истокот од Македонија во Пехчево, пишува Макфакс.

(Галерија) На Галичник преспав во кола и ја сонував Галичка свадба

Галичка свадба е настан што треба да го види секој Македонец. За конечно да му се разјасни што е толку посебно, зошто галичани се такви какви што се и на крајот на краиштата зошто е толку позната, па за неа да доаѓаат од секаде. Годинава таа е предвидена да се случува за претстојниот викенд на 16 јули.

(Видео/Фото) Како настанало прилепското „Мермерно езеро“

На својот Фејсбук профил, поранешниот раководител на рудникот Беловодица, Васко Дамески, објави фотографии и даде детали како настанало т.н. „Мермерното езеро“ во Прилеп. 

(ВИДЕО) „Памук кале„ во Македонија

Езерцето со тиркизна боја, сместено во напуштениот рудник за мермер над селото Беловодица кај Прилеп е вистинска хит дестинација ова лето, објави ТВ Нова. Стотици посетители 

(Галерија) Ако постои рај во Македонија, тоа е Корабски водопад

Ако постои рај во Македонија тогаш тоа е Корабски водопад односно пределот кој се одминува за да се стигне до него. А се поминуваат 25 километри во двата правци.

(Галерија) Комплексот Македонско село ќе добие и спа центар

Комплексот Македонско село наскоро ќе добие и спа. Ќе биде модерен, а се подготвува и отварање на фитнес центар, велат за еМагазин, вработени во комплексот.

Пет предлози за одличен помин ова лето

За многумина летото е најубавиот период од годината. Денот е долг, ноќите се топли, период кога помалку сакаме да останеме дома, а повеќе да истражуваме, да посетиме различни места, повторно да отидеме таму каде што ни било убаво. 

(Фото) Дрвенград на Кустурица: Град кој изгледа дека одсекогаш во него се живее, а никој никогаш не живеел

Дрвенград е етно село во Србија кај Мокра Гора, основан и изграден на ридот Мечавник по замисла на режисерот Емир Кустурица за потребите на снимањето на филмот „Животот е чудо“.

(Фото) Низ улиците на Андриќград, како да шетате низ страниците на делата од Иво Андриќ

Андриќград во Вишеград со еден збор е „град во град“ кој достојно го чува ликот и делото на нобеловецот и вонвременски писател Иво Андриќ кој ги создаде едни од најубавите дела во југословенската книжевност со трајна уметничка вредност како „Мостот на Дрина“, „Проклета авлија“, „Знаци покрај патот“ и др.

Рафтинг на Тара, искуство што се памти и убавина што се „носи“ за цел живот

За да дојдеш до одредена убавина треба да се помачиш. Рафтингот на Тара совршено се вклопува во оваа дефиниција, која не може да го долови целото доживување при ова искуство.