Прошетај се

(Галерија) Љуботен е убавец што не се разголува и не се искачува така лесно

Зимава, времето дозволи да се искачат врвови за кои навистина треба добра психо-физичка подготовеност и кога нема снег. Еден таков е врвот Љуботен. За да се искачи навистина треба човек малку да се помачи. Таман мислиш, тоа е она врвчето горе, тоа да ти било уште една пречка за до него.

(Галерија) Топ 15 најопасни туристички дестинации во светот

Патувањето може да биде сонот за многу луѓе. Избираат егзотични дестинација и се надеваат дека таму ќе си поминат повеќе од одлично. Возбудлива локална култура, природни и историски знаменитости. Секогаш сепак постоел ризик да подпаднете на опасни ситуации во местата кои не ги познавате.

(Галерија) На врвот Кајмакчалан црквата Св.Петар не дочека како замрзнат замок

Врв не се освојува, врв се искачува. Барем така ме научија поискусните од мене во планинарењето. И признавам дека е така, затоа што планината не можеш да ја освоиш таа е таму засекогаш, а ти не си вечен. И покрај неа, сфаќаш колку си минлив и мал. Ќе ја искачиш, доколку таа сака, а те освојува пак таа, со својата убавина. А, ти нејзе не.

(Видео) Како се промени Дубаи од 1990 до 2016 година

Во 1960 година населението на Дубаи било околу 40 000 луѓе. Денес, 56 години подоцна, тоа веќе надминува 2,4 милиони луѓе - или 60 пати повеќе. Едно од седумте емирати, кои ги сочинуваат Обединетите Арапски Емирати, претрпе брз економски развој во последните години, благодарение на парите

(Фото) Скијање меѓу преубава борова шума на Боровец

Боровец е преубаво планиниско зимско туристичко место во Бугарија. Рај за скијачи и љубители на снег. Во прегратките на густа борова шума (веројатно и оттука потеклото на името) нуди можности за скијање за почетници, но и за „профи“ скијачи. Изобилува со голем број на патеки, во три региони и соодветна поврзаност со жичарница до истите.

Топ 20 најпосетувани градови во светот

Кои се најомилените градови на туристите? Euromonitor International рангира 100 населени места од сите краеви во светот на база на посетеност од страна на странски туристи во 2014 година. 

(Галерија) Македонци во Париз: Се е како порано, но со малку повеќе обезбедување

Неодамнешните терористички напади во Париз, не ги предомислија Даниел и Душица Стоимилов, да го посетат градот на заљубените.

(Галерија) Топ 10 држави кои треба да ги посетите во 2016 година

Lonely Planet 11-та година по ред ги  претстави своите предлози за најдобрите дестинации во наредната година. Во листата за 2016 година има многу држави кои до сега не спаѓаат во радарот на туристите. Во изготвувањето на рангирањето австралиската компанија ги има во предвид претстојните настани како спортски лиги или годишнини

Европски градови каде најубаво може да се доживее празничната магија

Мирис на варено вино, цимет, колачи, традиционални јадења. Празниците во европските градови се чувствуваат во воздухот и во амбиентот на плоштадите. Со доаѓањето на декември и студените денови, европските градови своето есенско руво го менуваат во божиќно

(Видео) Нова туристичка дестинација, првиот патнички авион слета на Антартикот

Tаму можеби е постудено отколку на поголем број на туристички дестинации, но патувањето на Антартикот сигирно е незаборавно доживување. Минатата недела првиот патнички авион слета на замрзната писта на овој студен континент.