Прошетај се

Празници се ближат: Како да патувате евтино во зимската сезона

Празничната сезона на крајот на годината има една карактеристика која ja разликува од повеќето празници. Сега е време во кое многу луѓе патуваат до друг град или друга држава, за да се видат со своите пријатели и роднини.

Безбедносната состојба во светот ве искушува да не патувате: Кои се најбезбедни земји во светот

По нападите во Париз, антитерористичките операции во Брисел и зголемените тензии меѓу Русија и Турција искушението за многумина е да не патуваат, односно да останат дома. 

(Фото) Блиску до градот, а далеку од загадувањето Матка-Водно е идеално бегство

За да ја реализирате турата Матка-Водно не ви треба голема организација. Автобусот на ЈСП број 60 тргнува од 7 часот наутро спрема Матка, а попатно можете да го чекате и на булеварот „Партизанска“.

Кои се најдобрите спа дестинации во Европа

Ова се десетте најдобри спа дестинации на Стариот континент, рангирани според листата на на корисниците на TripAdvisor.

Избегајте од загадувањето во 40 планинарски домови низ Македонија

Во период кога жителите на Скопје, Тетово, Битола и други македонски градови се гушат во магла и загаден воздух една од најдобрите опции да се проветрат белите дробови е со бегство во македонските планини, каде постои можност за релативно малку пари да се помине викенд во некој од планинарските домови низ земјава. 

Продуцентската куќа „Davidsbeеnhere“ со репортажа за 10.места што вреди да се посетат во Охрид

Продуцентската екипа од САД, предводена од продуцентот и експерт за туризам Дејвид Хофман што неодамна престојуваше во Македонија, го објави првиот запис за убавините на Охрид и причините зошто вреди да се посети регионот.

(Галерија) Улична уметност во Драма

Драма, гратче сместено во дел од Грција наречен Македонија и Тракија, или по нашки Егејска Македонија на прв поглед личи на град кој го истрошил времето, со излупени фасади на типични пренатрупани грчки згради.

Како да бидете турист во сопствениот град

Не ви останаа пари за уште патувања во текот на летото? Или пак немате време? Нема проблем. Се уште можете да бидете турист. Овој пат во сопствениот град. Еве неколку совети како да патувате блиску до дома.

Тоа е магла на планина, ќе поминеш покрај езерото што ти е цел, и нема да го видиш

Да не беше турата која ја организираше ПК Македон, немаше да знам дека на Шар Планина постојат Караниколички езера. Еден пријател спомна дека патот добро им бил познат на шверцерите, бидејќи во близина се наоѓа косовската граница.

Откријте ја Македонија: Топ 10 дестинации

Македонците главно ги знаат најпознатите туристички дестинации во земјава, но многу ретко ги посетуваат. Сe уште за поатрактивни ги сметаат дестинациите во регионот и општопознатите светски дестинации. Дали сте ги посетиле овие места?