Прошетај се

(Галерија) Сте слушнале ли за водопадот Дуф?

Ако не беше репортажата за иселениците од мавровско од пред некоја година, најверојатно и јас немаше да знам дека имаме водопад што се вика Дуф.

10.Најубави кањони во Европа, на листата и Матка

Престижниот Гардијан направи топ листа на најубавите кањони за пешачење и планирање во Европа. На листата се најде и наша Матка.

 

(Галерија) Ако имате високи критериуми, ова се најлуксузните хотели во Грција

И ова лето многу Македонци се упатија на одмор кон нашиот јужен сосед, кој е познат по својата убавина и квалитетот на хотелите. Ако имате високи критериуми, тогаш овие хотели се вистинскиот избор за вас. 

Туризам не се развива со „шопска без прибор“

Пониква се гради, планината инфраструктруно се развива, има нови сместувачки капацитети. Храната што се нуди е вкусна, цените пристојни. Но дали тоа е доволно за развој на туризмот на еден таков предел? Угостител што долги години е таму, и на прсти ја знае секоја нејзина предност и маана, ќе ви каже не. За туризам е потребно многу повеќе.

Пред Илинден и зад Илинден во Крушево да си!

За 2 август сите патишта би требало да водат кон Крушево. Нема посоодветно место за одбележување на Денот на Републиката како и на верскиот празник Илинден. Но, поради продолжениот викенд и некако не оди што сите повеќе потрчаа на некоја од грчките плажи. 

 

(Галерија) Волшебни изненадувања во Белек и Кемер

Белек е центарот на ресорти, а хотелот „Адам и Ева“ е уште едно волшебно изненадување.Меѓу бројните хотели, има за секого по нешто.

(Галерија) Охрид на море

2.30 попладне. Конечно по 1 час патување со автобус од Драма до Кавала стигнавме во некогашната мека на производство на тутун. Грците одсекогаш ми биле slow motion, се морало во секое село да се застане. Никој никаде не брза.

(Галерија) Под сенката на Солунска глава, Даутица е вистинска убавица

Даутица 2.178 нм мислев дека е лесна тура за планинарење. Но, не е. Не е тешка, ама не е ни лесна.По искачувањето од над планинарскиот дом Папрадиште, првиот дел од патеката поминува низ шума, нискостеблести растенија при што ако не носите нешто долго, нема да ви биде пријатно. Се поминува и низ високи папрати, па имате чувство дека сте во џунгла. Кога ќе се најдете среде нив, сфаќате од каде Папрадиште го добило името.

(Галерија) Јадранот летово мами се повеќе туристи: Кои се десетте најубави плажи во Хрватска

Хрватска има над 1.000 острови на својата територија. Вкупно земјата има над 5.700 километри крајбрежје. Бреговите на повеќето плажи не се песочни. Но чистата вода и восхитувачката медитеранска клима привлекуваат илјадници туристи секоја година. 
 

Хедонизам во Миконос

Миконос на светскиот џет-сет му го откри Џеки Кенеди во шеесетите години на минатиот век, кога со својот пријател, грчкиот милјардер Аристотел Оназис, ја вкотвија јахтата „Кристина„ токму покрај овој најпознат грчки остров, дел од Кикладите.