Прошетај се

Македонците го откриваат Санторини

Грчкиот остров Санторини е се почесто барана дестинација за летување во Грција, за тие кои ги сакаат грчките острови, наместо Халкидики, велат од туристичките агенции. Интерес традиционално Македонците имаат и за островите Скијатос, Закинтос, Лефкада, Тасос, Иос, Кефалонија...

(Галерија) Фибула ви ја препорачува Анталија за лето 2015

Во зависност од личните афинитети, секој од нас избира различен начин како ќе го помине летниот одмор.Но ако сте за тоа, хотелот да ви ги овозможи сите удобности кои ќе ги посакате и она што не можете да замислите, Турција е неприкосновена во тој дел.

(Галерија/Видео) Македонски нуркачи ги доловија убавините на нови делови на подводната пештера Врело

Македонските нуркачи од клубот „Акватек“ и спелео- нуркачкиот клуб „Врело“ ја продолжија својата истражувачка експедиција во пештерата Врело на Матка. Нуркачите од овие клубови истражуваа нови премини и нови делови на подводната пештера во должина до 200 метри, како и кај пределот околу салата наречена Пеони, која се наоѓа на 150 метри под влезот на пештерата. Целта на оваа домашна експедиција е истражување и скицирање на подводно подземните канали на Врело.  

(Галерија) Од Руен не очекував ништо, а добив тоа што не очекував

Иако сум дете од Истокот, Руен 2.252 ми беше прв врв што го искачив во тој дел од Македонија. Западот што уште еднаш ми се потврди е поживописен, богат со шуми и води, но и тука има своја убавина.

(Галерија) Седум чуда на Хрватска

Хрватска е убава земја со излез на Јадранското Море, која треба да ја посетите, ако се уште не сте. Населението на земјата е 4.4 милиони луѓе. 20% од БДП на државата доаѓа од секторот на туризмот. Видете кои се 7-те најубави места во земјата:

(Галерија) Шара блесна со својата шареноликост, а Лешница вистина е Швајцарија

ПК Македон беше дел од 20-от Меморијален марш „Марко Илиевски“ на ПК Тетекс , при што заедно со планинари од повеќе планинарски клубови ја искачувавме месноста Горна Лешница.

 

(Галерија) Како изгледа луксузно летување со пет ѕвезди во Грција

И додека Македонците се навикнати да одат на летување во Грција во апартмани или некое некатегоризирано сместување, една од најдобрите туристички дестинации во светот нуди и многу поразлично летување, односно со пет ѕвезди. Сте се запрашале ли како изгледа луксузот на петте ѕвезди во грчките хотели.

(Фото) Најдобриот ресторан во светот

Шпанскиот ресторан „Ел Селер де Кан Роса“ е прогласен за најдобар на доделување на наградата Најдобри 50 светски ресторани во Лондон. Ресторанот кој го водат браќата Хоан, Хорди и Хосеп Рока оваа тутула ја доби и во 2013 година.

(Галерија) Не ги сакате летните горештини: Девет дестинации каде може да се разладите

Летната мечта на повеќето луѓе е да се излежуваат на плажа и да се "пржат" на сонцето. Ако не сте љубител на горештините, тогаш овие 9 дестинации се за вас. Ова се неколку интересни места со свежа клима, каде може да отидете за време на европското лето.

Нов водич за патувања низ Македонија

Oд неодамна започна со работа веб сервис/водич за патувања низ Република Македонија, www.tourguide.com.mk. Овој водич е наменет како за туристите кои доаѓаат во посета на Македонија, така и за нашите граѓани.