Прошетај се

Како во бајка: Топ 10 најубави острови во светот

Познатата веб - страница за туристички патувања, TripAdvisor, направи листа на најдобрите 10 острови според коментарите и оценките на оние кои веќе ги посетиле.

(Галерија) Бегство во Неа Мармарис

Колега од работа ми вика, ај додека си во Грција, направи некоја репортажа, што обичните Грци мислат за „Турски поток“, прашај ги како им оди со Ципрас, што мислат тие за можниот банкрот... Ах, што да ги прашам Грците. Имам чуство дека ние Македонците повеќе сме загрижени за можниот банкрот на Грција, отколку самите Грци

(Галерија) Велигден во Торони

До пред некоја година ретко кој од Македонија знаеше за грчкото село Торони, кое се наоѓа на крајот од вториот крак на Халкидики.Вообичаено дестинации за Македонците, кои се едни од најбројните туристи во Грција се туристичките места на првиот крак на Халкидики и островите Закинтос, Лефкада…

(Галерија) Ексклузивна репортажа од Израел: Чекориме по патот на Исус

Да се раскаже Израел е тешка задача, да се почувствува Израел е премногу едноставно, таму се’зрачи со јака и посебна енергија.Израел преку слики и зборови, може да биде големо искуство за секое сетило.Центарот на светот е точно во Израел, на меѓата меѓу  Европскиот, Азискиот и Африканскиот Континент. Токму таму е сместена „Светата Земја“.

Најголемиот и најскапиот бродски апартман во историјата

Сопствениците на познатиот брод Regent Seven Seas ги открија плановите за најголемиот и најскапиот бродски апартман во историјата. Овој брод ќе прима само 750 гости и ќе има најголем просторен капацитет по глава на патник.

(Галерија) Хотел Изгрев: С’нце да зајдвит, ја да умирам

Додека седев на терасата на хотелот Изгрев, местото ми ги навлече мислите на стиховите на песната T’га за југ.  За по два дена дома, во книгата „Македонски цркви и манастири“, да прочитам дека токму на ова место, во потрагата по духовен мир и инспирација, своевремено престојувале македонските преродбеници Димитар и Константин Миладинов.

(Галерија) Македонец во Бангок: Во Тајланд се што може да се наплати, ќе ти биде наплатено

Нинослав Младеновиќ од Скопје пред неколку месеци за прв пат замина да работи далеку на исток, во Тајланд. Претходно извесен период има живеено во Канда и САД, а сега за прв пат се соочува со една сосема друга, поразлична од западната и европската култура. Со еМагазин ги сподели неговите импресии и искуства од оваа далечна земја.

(Галерија) Велигден во Сириус

Затворен базен, финска сауна, турска бања, џакузи, парна бања, солена бања и соба, инфрацрвена сауна, соба за релаксација и масажа, фитнес… Ова се дел од содржините кои ги нуди најголемиот спа и велнес центар во земјава, Сириус, лоциран во Струмица.

Според Trip Advisor, Маракеш во Мароко е најпопуларна светска туристичка дестинација

Маркеш е најпопуларната туристичка дестинација во светот за 2015 година, според TripAdvisor. Од изданието најавија годишната рејтинг, која е составена на база критика од милиони нивни читатели. Маракеш (Мароко) за првпат е на чело на листата. Минатата година градот бил на 6-тото место.
 

(Галерија) На бања и спа во Дебар

Лоциран на 100 метри од центарот на Бањиште, Бањиште Спа Ресортот во Дебар, опколен со голема градина е вистинското бегство од сите секојдневни стресови. Ресортот располага со ресторан и Спа и Велнес центар, фитнес центар и билијард клуб. Велнес центарот има базен, сауна, топла бања, а се нудат и масажи и козметички третмани.