Прошетај се

(Видео) Како изгледа: Дочекот на Велгиден во Св. Јован Бигорски е неповторливо духовно доживување

Додека лани не појдов да го дочекам Велигден во Св.Јован Бигорски, мислев дека до тогаш сум знаела нешто за дочекот на Христовото Воскресение во македонските храмови.

(Фото) „еМагазин“ во Израел: Ве носиме каде што Исус Христос ги поминал последните денови на земјата

Да се раскаже Израел е тешка задача, да се почувствува Израел е премногу едноставно, таму се’зрачи со јака и посебна енергија. 

Пет дестинации во Европа кои треба да ги посетите со кола

Дали веќе размислувате каде ќе биде вашето следно патување? Можните дестинации се многу, но некои си заслужуваат повеќе, кога имате автомобил и сакате да возите! Без разлика дали планирате долга или кратка пауза, ви препорачуваме следниве европски градови:

Петта година по ред: Зошто Сингапур е најскап град за живеење во светот

Поради огромните трошоци за сопствениците на автомобили, Сингапур петта година по ред го потврди својот статус на најскап град на светот, покажа истражувањето на Економист Интелиџенс Јунит (ЕИУ).

Најевтините градови за патување за секој месец во годината

Повеќето непоправливи авантуристи и патници слушнале дека најдобриот ден за резервирање на авионска карта е во вторник... Најдобриот ден за летање во среда...

Работи кои не сте знаеле дека можете да ги направите во Албанија

Албанија често се потценува како туристичка дестинација, а не треба да се потценува.Земјата ги носи трагите од комунистичко минато, но во последните децении ситуацијата е променета. Наместо да патувате во Грција, Италија и Хрватска, зошто да не одите во Албанија? 

(Фото) Кој е најдобриот хотел во светот?

Кои се најдобрите хотели во светот? Одговорот на ова прашање го дава годишната ранг листа на TripAdvisor. Рангирањето се базира на рејтингот на корисниците на страницата.

(Фото) Дестинации каде што инфраструктурата попушта поради големиот број на туристи

Американски „Си-ен-ен“ објави листа на 12 дестинации кои треба да се избегнуваат во 2018 година.

Кои се топ 10 нејевтини места за живеење во 2018 година

За оние кои се љубители на патувања, истражување на нови градови, култури и традиции, следнава листа ќе биде идеална.