Прошетај се

(Фото-галерија) Убавото време ја преполни Попова Шапка викендов

Иако со задоцнување, стартуваше новата скијачка сезона на Попова Шапка. Убавицата на „Шара“ викендов е полна со посетитетли. Колоните возила кон овој македонски скијачки бисер каќуваат дека не е заборавен.

(ВИДЕО) Најубавата железничка пруга во светот

Швајцарија ја изгради најубавата железничка пруга, каква што нема никаде. Оваа пруга поминува низ прекрасна планинска падина. Со тоа инженерите го создадоа најпрактичниот железнички пат во светот.

Најчеста викенд дестинација за Македонците: Како Банско стана монденско европско скијалиште

Зимскиот центар Банско во Бугарија во изминатите неколку години стана најчесто викенд одредиште за Македонците, но и едно од најпосетените скијалишта за време на ски сезоната. 

(ФОТО) Осум дестинации во Европа кои треба да ги посетите во 2018 година

Речиси секое новогодишно ветување или желба е поврзано со патување - да појдеме до непознати дестинации, да доживееме различни емоции, да откриеме егзотични предели или диви места.

(Галерија) Попова Шапка пред новата сезона: Може ли заспаната убавица да го врати стариот сјај

Попова Шапка чека повеќе снег за да ја почне новата сезона. Едвај педесетина посетители, пред се семејства кои ги донеле своите деца на малку снег и чист воздух, беше сликата од таму овој викенд.

(ВИДЕО) Како изгледа најлуксузниот хотел во Европа?

На неколку метри од плоштадот Пуерто дел Сол во Мадрид се издига една од најкомплексните градби во шпанската престолнина- претворање на седум напуштени згради од почетокот на XX и XIX век, во луксузен комплекс со хотел со пет ѕвездички, галерија и 22 стана, пишува шпанскиот весник  Expansion.

Топ 10: Кои е најдобрите градови во светот за шопинг

Секоја година, читателите на магазинот Travel + Leisure одбираат најдобри места низ светот во различни категории –хотели, ресторани,  места за одмор и слично.

TripAdvisor: Кои се топ 10 нaјлуксузни ресторани во Грција

Десетте најлуксузни ресторани во Грција за 2017 година за кои гласаа корисниците на светската водечка туристичка платформа TripAdvisor се наоѓаат во Атина, Санторини, Родос и Крф.

(ФОТО) Десет села од бајките кои всушност можете да ги посетите

Секој од нас од време навреме добива желба да избега од „сопствената кожа“, да го напушти начинот на живеење, да отпатува и никогаш да не се врати. Bored Panda направи предлог-листа на села за бегство од повеќе земји во светот кои иако изгледаат како да се од бајките постојат во реалноста.

 

Ранг листа: Држави кои немаат аеродроми, планини, дрва, плажи, алкохол....

САД имаат 13.513 аеродроми, кои се секако повеќе од потребите на земјата. Италија има 53 места кои се дел од листата на светско наследство на УНЕСКО. Шведска има неверојатни 267.570 острови.