Прошетај се

(Фото) „еМагазин во“ во земјата на амишите, луѓето кои живеат без струја, телефони и автомобили

Во 21 век, се уште постојат луѓе кои живеат без струја, автомобили, телефони или се што станува збор за технолошки достигнувања.Такви се амишите чиј што начин на живот егзистира повеќе од 300 години и распространети се во повеќе држави во Европа и во САД.

(Фото+ Видео) „еМагазин“ на врвот на најбезбедната зграда во светот

Зградата One World на Менхетен која што беше отворена пред две години, е специфична по многу нешта. Но најмногу од се, таа е симбол на американскиот непокор.

(Фото) „еМагазин“ на Нијагарини водопади: Капење и игра со виножитата

Водената прашина (mist) која наликува на низок облак што стои во воздух, е првото нешто што од далеку го најавува присуството на еден од најубавите и најголемите водопади во светот, Нијагара.

(Фото) Каде летуваат најбогатите луѓе во светот

Сега, кога Хамптoнс е синоним за богатство, слободно време и многу високи цени на недвижностите, не е изненадување дека брокерите низ светот се стремат да најдат повеќе сопственици, кои продаваат имот во областа.

(Фото) еМагазин во Сандански- градот кој лечи со природа

Најтоплиот бугарски град, богат со геотермални води под Пирин планина, Сандански со право во минатото го имал името Свети Врач, што значи лекар.

Како да патувате секаде без да потрошите многу пари?

Сите сакаме да патуваме и постојано да истражуваме нови градови и места за кои само сме мечтаеле. Но, многупати остануваме само на мечтаење. Една од причините за тоа е што такво патување чини многу, а не секогаш секој може да си го дозволи.

Кој е најскап град во светот за странци?

Главниот град на Ангола, Луанда се врати на првото место на листата за најскапи градови за странци на консултантската компанија Mercer, објави ВВС.

(ВИДЕО) Најдете го својот духовен мир: еМагазин во Св. Богородица Елеуса во Вељуса

Само што ќе влезете во дворот на манастирот „Св. Богородица Елеуса (Милостива)“ во струмичкото село Вељуса веднаш чуствувате поинаква енергија.

(ВИДЕО) еМагазин во Колешино: Најубавиот водопад под Беласица

Едни од најубавите и најголеми водопади во земјава се наоѓаат во Колешино.

(Фото) Не е само гирото специјалитет: Кои се најчудните грчки деликатеси

Вкусот е толку субјективен колку и убавината. Затоа некоја храна, која е многу вообичаен во одредена култура, се сметаат за чудна од странците.