Прошетај се

Ако пропуштивте во 2016, задолжително да ја посетите Куба во 2017 година

Можеби е тешко да се избере совршена карипска дестинација на плажа, но нема да погрешите ако се одлучите за Куба - најголемиот остров во регионот.

Топ 10 градови со најдобра клима во светот

Замислете место со пријатна клима во текот на целата година. Тоа не е ли неверојатно? Нема нагли промени во температурата, циклони или други природни катастрофи.

(ВИДЕО) Преубав лет со дрон над манастирите во Метеори

Метеора или Метеори е термин кој значи средина на небото, но тоа истовремено е и комплекс од христијански манастири кои се наоѓаат во централна Грција.

 

Кои се најдобрите аеродроми во светот?

Компанијата за истражување на пазарот Skytrax го рангираше аеродромот Changi во Сингапур како најдобр во светот петта година по ред. Регионалниот ривал на Changi - Меѓународниот аеродром во Хонг Конг, оваа година ја зазема петтата позиција

Најевтините градови за патување за секој месец во годината

Повеќето непоправливи авантуристи и патници слушнале дека најдобриот ден за резервирање на авионска карта е во вторник... Најдобриот ден за летање во среда...Понатаму, дека најдобриот и најевтин месец за патување е јануари.

Кои земји во светот се најстари?

Некои имиња на оваа листа можеби ќе ве изненадат, додека некои воопшто нема да претставуваат изненадување. Ви откриваме кои држави се сметаат за најстари на светот.

(Фото) еМагазин во Атина: Редици за влез во Акропол

Симболот на Атина, Акропол не губи од својата популарност. И понатаму важи за една од најпосетуваните културно-историски дестинации во Грција, но и во Европа.

Пет совети како да патувате по светот речиси без пари

Можете ли да патувате низ светот и да трошите околу 15 долари на ден, вклучувајќи летови, сместување, храна, визи? Според многумина тоа е апсолутно невозможно, но всушност не е точно, пишува ВВС.

Кои се најдружељубивите земји во светот

Сајтот за резервација на хостели Hostelworld направи листа на најпријателските, односно најдружељубивите градови во светот. Истражувањето го анализира однесувањето и односот на над 12.000 лица од 39 големи градови во 28 држави.

(Фото) Љуботен можеш само да го сакаш, зашто е врв-љубов

Искачувањето на планински врв (не освојување, бидјеќи само планината може да те освои, а ти неа не) е патување на кое попат му се менуваат различни слики како на филм во фотоапарат.