Совети: Колку пари да барате при преговори за повисока плата?

2688 Views Април 23, 2018 Office Редакција Емагазин

Разговорите со шефот за зголемување на платата може да бидат тешки и стресни. Значи, ако одиш да преговараш - добро подготви се. Бизнис инсајдер дава некои совети за тоа како да и се пријде на ситуацијата.

Направете студија за тоа колку заработуваат луѓето кои имаат како вашето образование, искуство и вештини на други работни места и воопшто на терен. Кога преговарате со вашиот шеф, имајте го на ум ова, но исто така запомнете дека и други фактори се исто така важни - на пример, вашата позиција во компанијата и степенот до кој ви дозволува да поставите услови.

Вообичаеното правило е дека работникот може да побара раст од плата од 10 до 20%. Поголемо количество ќе биде тешко да се постигне, и инсистирањето на тоа ќе направи да изгледате алчни.

Меѓутоа, ако првичната понуда е се уште 20% повисока, можете да преговарате за најмалку уште 5%. Не плашете се да го побарате она што го заслужувате, сè додека е во согласност со трендовите на пазарот. И не ја прифаќајте првата понуда веднаш - бидете подготвени со контра-понуда, дури и повисока од вашите очекувања. Може да се сретнете со вашиот работодавец некаде во средината, но ако горната граница е повисока тогаш средната ќе биде иста.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести