(ВИДЕО) еМагазин во Јапонија: Како Јапонците ја “продаваат“ приказната за светата планина Фуџи

Многумина од Вас сигурно слушнале за брзите возови во Јапонија или за тоа колку Јапонците се по редот, точноста или правилата. Бидејќи овие работи се воглавно познати, еМагазин директно од Токио преку серијал ќе се обиде да Ви пренесе и други интересни и невообичаени работи за кај нас.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

(Галерија) Ексклузивно: еМагазин во резиденцијата на актуелниот јапонски император Акихито

(ВИДЕО) еМагазин во Јапонија: Лекција по туризам од езерото Kawaguchiko под Фуџи

(Фото) еМагазин во Токио: Зошто рисот не би бил наша верзија на Кити или Манеки Неко

(Фото) еМагазин во Токио: Денеска секој може да биде самурај

(Фото) еМагазин во Токио: Шилегов, ништо не правиш со оџаџарите, еве зошто Јапонците немат проблем со загадување

(Фото) еМагазин во Токио: Таксист може да се биде и на над 80 години

(Фото) еМагазин во Токио: Бутици за кучиња и мачки

(Фото) еМагазин во Токио: Идеално место да ги оставите цигарите

Како изгледа музејот за Фуџи

Планината на боговите, една од трите свети планини во Јапонија можете да ја забележете на речиси секоја втора фотографија од земјата на изгрејсонцето.Се е џабе, ако незнаеш како тоа што го имаш да му го “продадеш“ на светот. Јапонците немаат проблем со тоа. Пример за тоа е и музејот за Фуџи покрај езерото Kawaguchiko.

Со помош на модерни помагала, роботи, проекции..., мислам и со минимална интелегенција да си ќе ја сфатиш приказната за Фуџи. 

Се Ви е буквално нацртано.

Има толку многу детали и приказни, и секако примероци од лавата од трите вулкани од кои настанала Фуџи.

Доловен е и дури и моментот од пештерите во Фуџи.

Мене лично највпечатлива ми беше големата макета на планината, која ги менува боите.ПРОДОЛЖУВА...

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Петре Димитров

Професионален дипломиран новинар со долгогодишно искуство. Најмногу сака да патува и да прави возбудливи репортажи, но за да јавноста биде објективно информирана следи и бизнис и политика.

Најчитани вести