(ВИДЕО) Како скопјани ги пречекаа Тито и Хрушчов по земјотресот во 1963 година

1845 Views Јули 26, 2018 Ретро Никола Осило

Во Скопје веднаш по земјотресот во 1963 година првпат во времето на Студената војна меѓу капиталистичкиот запад и комунистичкиот исток се сретнале американски и советски воени сили кои заеднички им помагале на скопјаните.

Претседателот на СФРЈ, Јосип Броз – Тито во разурнатото Скопје го пречека рускиот премиер Никита Хрушчов.

Фото/Видео: Britishpathe

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести