(Фото) Старо Скопје пред земјотресот

Во чест на 55 годишнината од земјотресот во Скопје (26 јули 1963) фејсбук-страницата The City Knows се потсети на старо Скопје со селекција од 55 стари фотографии.

Скопје, град на велосипеди

Еврејско маало

Центарот на Скопје

Центарот на Скопје

Изградба на Ленинова и Партизанска

Плоштад „Маршал Тито“

Плоштад „Маршал Тито“ 1950 година

Народно Собрание

Стара Чаршија

Кино Вардар

Изградба на Жданец по земјотресот во 1964 година

Изградба на Пржино во 1964 година по земјотресот

Офицерски дом

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести